Srí Lanka, Vlak do Ella, Místní kuchyně, Ceny

Posledních pár dní bylo plných změn a šíleností. Chtěla jsem psát víc, ale dělo se toho tolik! Cesta na Srí Lanku mi trvala asi dva dny.

Nejdřív mě pár kamarádů doprovodilo na první benzinku směr Berlín prý v jediné cabrio limuzíně na světě, kterou nám ochotně nabídl Cabrio Limousine Prague den před odjezdem. Prý v ní dokonce jely i Spice Girls a Elton John?  děkujeme! Stopem jsem se pak s Marcelem vydala do Berlína, kde jsem nasedala do letadla směr Oslo, pak Dubaj a následně vystoupila v cílový stanici – Srí Lanka!!

Darja Black už tu na mě čekala na letišti a tak jsme rovnou oslavily její narozky. Byla jsem rozlámaná z toho nekvalitního spánku po letištích a tak jsem se těšila, že se vyspím. Místo toho jsme ale ve dvě ráno vyrazily na pláž a kecaly se Srí Lančanama. V 5 ráno jsme vyrazily vlakem neskutečnou 11 hodinovou jízdu z Kolomba do města Ella. Většina turistů přistupuje v Kandy, takže doporučuju nastoupit dřív než oni, ať si vyberete místo buď ve dveřích nebo u hezkého okénka

Je to jedna z nejprofláklejších turistických tras na celé Srí Lance. Naprosto chápu, že to turisti tolik jezdí, trasa je překrásná plná kopečků a čajových plantáží podél trati. Navíc jsou dveře vlaku otevřené, tak můžete volně vypadávat za jízdy jak se vám zlíbí

 

Po vlaku různě chodí prodejci a nabízí občerstvení. My si daly krájený ananas a egg rolls ve tvaru trojuhelníku, který jsem si tu velmi oblíbila.

Místní kuchyně je poměrně fajn, většinou do všeho cpou rýži. K snídani, k obědu i večeři. A všechno je taky protkané notnou dávkou chilli. K snídani chilli, k obědu.. a tak dál. Ananas si přichucují solí a pepřem, na druhou stranu do většiny slaných jídel přidávají cukr. Objevila jsem tu taky zdravé bonbonky, aneb Rambutan – je to ovoce co vypadá jako liči, ale je větší a sladší.

Má ale stejnou konzistenci. Po tom se tu můžu umlátit! Nejpopulárnější jídlo pro turisty je Kottu, to má několik variací. Od zeleniny, sýru, přes nudle.. Taky se tu jí Rotti, což jsou placky z kokosu a mouky. Ty se podávají převážně k snídani s dávkou buď chilli, nebo másla a jamu. Do ananasu si přidávají sůl, pepř a chilli  To chceš  Jo a samozřejmě že člověk tu pořád musí pít čaj. Normálně čaj nemám ráda vůbec, ale tady ho piju každý ráno..jako.. já a čaj?  hustý! Dneska jsem třeba měla „Broken Orange Pekoe Fanning Special“ s mlíkem. Úplně to člověka probudí.

Ceny jsou tu krásný. Tak třeba 20ti minutová jízda busem pro dvě stojí 12 korun. Neboli 104 rupií. 100 rupií = 12kč. Jeden ananas stojí třeba 18Kč. Mají dva oficiální jazyky – Sinhala a Tamil, ale zatím jsem nepotkala nikoho, kdo by nemluvil anglicky. Jen je pro mě trochu složitější jim rozumět, nevyslovují příliš zřetelně a hodně zkracují slova. Občas mi přijde, že mluví trochu Indickou angličtinou. Chlapi tu většinou nosí sukně (Sarong) – respektive takový zástěry kolem. Jako Češi tu máme výhodu, protože nepotřebujeme redukci na napájení. Zásuvky tu jsou sice jiný, ale naše do nich zapadnou jakoby nic. Celkově na mě Srí Lanka působí moc hezky. Překrásný výhledy, milí lidi, který mimochodem narozdíl od Afriky vůbec nejsou otravný. Nízký ceny a až na to chilli ve všem i dobrý jídlo.

No, příště napíšu co jsme dělaly v Ella posledních pár dnů. Tak se můžete těšit na Couchsurfing uprostřed jungle, fotky z little Adam’s Peek, od slavného mostu, vodopádů, nebo na příhodu jak jsme spaly u milionáře (nebo to tak aspoň u něj na panství vypadalo)

Kdo z vás byl na Srí Lance, hoďte do komentu fotky! Ráda se podívám

Kdybyste chtěli mrknout na to jak vypadá trochu jiná dovča od cestovky, tak můžete kouknout třeba na Invii tady.
https://www.invia.cz/dovolena/last-minute/sri-lanka/ Mají tam různé hotely s polopenzemi nebo all inclusive.

Jinak poslední dobou už trošičku opouštím Facebook a všechno spíš sdílím na instagramu zde – www.instagram.com/gingerthunder_kolemsveta

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *