MAPA UKAZUJÍCÍ DOSLOVNÝ PŘEKLAD JMEN VŠECH ZEMÍ

Za jménem každé země jsou krásný příběhy. Etymologie spolu se zemákem nám ukazuje tuhle super mapičku celýho světa se zajímavejma původníma názvama všech zemí.

Klidně si mapky můžete rozkliknout, jsou v plný velikosti.

Než se pustíte do článku, nezapomeňte mě sledovat na Instagramu a Facebooku. Přidávám tam svoje zážitky, fotky a videa z cest, mohlo by vás to bavit.

Tak a teď už k jednotlivým kontinentům.

EVROPA
Tak třeba napadlo by vás, že Španělsko znamená „země mnoha králíků“? Nebo že Itálie znamená „země mladého dobytka“?
Wales zas znamená „země cizinců“ a Moldávie je vlastně „temná řeka“?

To, že Španělsku se říká země mnoha králíků mělo dlouhou cestu. Nejdřív se zemi říkalo Iberia, což bylo slovo původních obyvatel pro řeku.  V roce 600 př. n. l., když tam přišli Řekové, tak zemi pojmenovali Hesperia, což je „země zapadajícího slunce“. Pak tomu kartaginci říkali Ispania, což znamená „země králíků“ (ze slova Sphan, což je králík). No a nakonec se to díky Římanům změnilo na Hispania a dneska se Španělsku říká Espaňa. Význam je ale pořád stejný.

ASIE
V Asii je to o něco zajímavější. Azerbajdžán znamená „chráněn ohněm“, Kazachstán je „místo, kde se stojí“, Irák znamená „vedle řeky“. A Kuvajt znamená „pevnost“. Nejzajímavější je ale asi Bhútán, což znamená „země hromového draka“. O Japonsku asi víme, že to znamená „země vycházejícího slunce“, ale asi ne všichni ví, že Korea znamená „vysoká a krásná“. Srí Lanka je zase „požehnaný ostrov“ a Kyrgystán je „země čtyřiceti kmenů“. Pobavila mě i Brunej, což znamená „tam“, proč se zabývat přeným popisem místa, když stačí říct „tam“, že? 🙂

OCEÁNIE

Tady je poměrně zajímavá Papua Nová Guinea, doslovný překlad je totiž „muži kudrnatých vlasů“. Vanuatu zas znamená „naše země na vždy“. A Nový Zéland je zas „země dlouhého bílého mraku“.

 

SEVERNÍ AMERIKA
Poměrně komicky tu na nás řve červená Kanada s významem „vesnice“.  Význam Mexika je „v pupku měsíce“. Guatemala znamená „země mnoha stromů“. El Salvador znamená „spasitel“, Costa Rica je „bohaté pobřeží“ a Panama znamená „místo hojnosti ryb“.


JIŽNÍ AMERIKA

V Jižní Americe najdeme taky zajímavý názvy. Třeba Paraguay znamená „lidé narozeni podél řeky“, Kolumbie znamená „země Kolumba“, Uruguay je „ptačí ocas“ a „malý Benátky“ je Venezuela. Brazílie znamená „červená jako žhavý uhlík“.

AFRIKA

Tady jsou ty názvy vážně roztomilý. Třeba takový Mali znamená „hroch“, „země černejch“ je Sudan, a opravdu mě pobavila „země spálených obličejů“, což je Etiopie. Madagaskar zase znamená „svatá země“. Demokratická republika Kongo je vlastně „demokratická republika hor“. Namibie znamená „rozsáhlé místo“, Benin je „země sporu/hádky“. Burkina Faso mi přijde extrémně krásná, znamená to totiž „země upřímných mužů“. A ostrovy Comoros znamenají „ostrovy měsíce“. Botswana má taky zajímavý doslovný překlad. Je to „ti, kteří odešli pryč“.

Snad se vám článeček líbil, budu ráda, když necháte koment a řeknete mi, který název se vám líbil/ vás pobavil nejvíc a dáte mi odběr na Insta a Fejs.

Díky credit card compare za mapičky.

Tak brzy u dalšího článku!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *