Let větroněm, procházka s Oslíkem, Ferraty, nebo projížďka na koni jen pár minut od Prahy? To je spolupráce se středníma Čechama!

Oslí stezka, let větroněm, ferraty, rock’n’roll restaurace, prohlídka bunkru, projížďka na koni, nebo třeba návštěva hornického skanzenu, to vše jen do pár minut od Prahy.
Koho bavilo moje putování po středních Čechách, konkrétně po Kladensku a Slánsku, tak si určitě říká, kde se ty všechny věci daj zažít a kam se za nima podívat. Přesně pro vás jsem ve spolupráci se středníma Čechama připravila tenhle článek s podrobnostma z mého objevování těch míň tradičních míst Kladenska a Slánska.

SLANÝ

Via Ferrata Slaný
Vzdálenost: 45minut autem
Jen kousek od autobusáku najdete ze země ne příliš vysoké skály. Když ale po nich začnete lézt, tak zjistíte, že zas tak nízké rozhodně taky nejsou. Je tu 6 cest na vrchol, ze kterého je pak krásný výhled na Slaný.

 1. Cesta (Richtrovka) B/C – celkem 67m
 2. Cesta (Spirála) C – celkem 70m
 3. Cesta (Cesta přátelství) B/C – celkem 53m
 4. Cesta (Masochyst) D/E – – celkem 61m
 5. Cesta (Enšpígl) C/D – celkem 67m
 6. Cesta (Slánská promenáda) D/E – celkem 76m
  Po cestě ještě můžete natrefit na dva mosty, jeden má 9 a druhý 10m.

Bylo to poprvé, co jsem kdy zkusila ferraty a za pomocí instruktora Romana ze summit travel, který mi vysvětlil, jak se kde uchycovat a jak celkově ferraty lézt jsem se vydrapala až nahoru. Musím říct, že mě to moc bavilo a presto, že jsme zvolili tu nejlehčí variantu, tak jsem byla na konci dost hotová.
Víc informací najdete na www.viaferrataslany.cz, nebo na www.summittravel.cz
Po lezení jsme zašli na oběd do nedaleké

Hugo bagel café
Vzdálenost: 49minut
Hlavní jídlo z polední nabídky se pohybuje mezi 119 – 139Kč, k tomu polévka za 35Kč. Mimo polední nabídku je cenovka vyšší.

Já si objednala smažená kuřecí prsa v sýrovém těstíčku s našlehanou bramborovou kaší a upřímně se mi o tom zdálo ještě další dva dny. Fakt to tam mají výborný. Jinak tu mají jídla jako špagety, vepřové nudličky s bambusovými výhonky, tortilla s kuřecím masem, nebo třeba hráškový krém s mátou, či cheeseburger. Dá se tu sednout I na zahrádku a prostředí I obsluha je moc fajn.
www.bagelcafe.cz
Adresa: Wilsonova 585, Slaný

Královický Dvůr – projížďka na koních
Vzdálenost: 52minut
Královický Dvůr je veliký jezdecký areál. Já se u nich projela na koníkovi, dala si v restauraci spoustu vína a vynikající svíčkovou s karlovarskejma knedlíkama a nakonec u nich přespala ve stáji na seně.

Mají tu obrovskou nabídku služeb, od romantický vyjížďky kočárem s “překvapením” (s piknikem v přírodě), přes focení s koněm, jízdou na koni, výcvikovou hodinou, jízdou na poníkovi, kurzy vaření, nebo vám i dokonce pomůžou připravit žádost o ruku. Koně dokonce už vezli ne jednu nevěstu.
No rozhodně pokud máte rádi koně, tak tady se vám bude líbit a vyberete si jak v kuchyni, tak mimo ní.
www.kralovickydvur.cz
adresa: Jezdecké centrum Královický dvůr, Královice 91

RAKOVNÍK
Do Rakovníka jsem se dopravila druhý den stopem ze Slaného a začala den návštěvou Vysoké brány a procházkou centrem města.

Vysoká brána
Vzdálenost: 64minut
Z vysoké brány Rakovník je moc hezký výhled na celý Rakovník, takže jestli půjdete kolem, určitě nezapoměňte mrknout i tam. Vstup je 30Kč pro dospělého a 15Kč na dítě. Krom expozice gotického malířství se tu můžete podívat i na obrazy ostrostřelců. Každý rok se namaluje nový obraz speciálně určený k tomu, aby se do něj střílelo. Výstavku rozstřílených obrazů najdete u pokladny, docela mě pobavila.

Pozor, v pondělí má zavřeno a většinou je otevřená 9-12:30 a 13-17.
Přesné časy a další informace najdete na: www.muzeumtgm.cz/vysoka-brana-rakovnik
Adresa: Vysoká 148, Rakovník

Aeroklub Rakovník
Vzdálenost: 69minut

Sem jsem se musím přiznat těšila asi nejvíc. Měla jsem tu totiž domluvený let větroněm. V malých i větších letadlech jsem už letěla víckrát, ale let větroněm je opravdu někde úplně jinde. Kluci piloti jsou naprosto neskutečný a skvěle se tu o vás postarají.

Co nabízí: můžete se s piloty svézt různými typy letadel, od větroně, přes cessnu, motorovými letadly, nebo ultralighty. Můžete si tu udělat i výcvik pilota, lítají u nich I fakt mladý kluci, takže s tím ani vy určitě nebudete mít problém. Taky se s nima můžete domluvit a oni můžou zaletět i k vám.

Já se nakonec u nich proletěla třema různýma letadlama.

 1. Větroň (Twin Astir)
 2. Skyleader 400
 3. Cessna 172

Let větroněm byl pro mě opravdu veliký zážitek. Nejdřív mě posadili úplně dopředu letadla s tím, že pilot seděl na sedačce za mnou. Připojili jsme se lankem za motorové letadlo (Zlín Z-226MS OK-MFE) a to nás vytáhlo až nad mraky. Po chvíli nás pustilo a my si to svištěli vzduchem už sami. Jen tak jsme si klouzali mrakama. Když jsem řekla, že bych chtěla zkusit I nějaké víc adrenalinové věci, tak jsme zkusili párkrát ostrou zatáčku, ostrý pád a nakonec I stav bez tíže. U toho mi tlouklo srdce a úsměv mě nemohl ani za nic opustit a smála jsem se celou dobu.
Skyleader byl o poznání hlučnější a let víc těžkopádný. Oproti větroni nebo Cessně jsem musela mít sluchátka. Tady už jsem mohl sedět vedle pilota. Výhledy jsou z něj taky krásný. Dokáže se víc naklonit, než větroň, ale moc akrobatickýho z něj nevykouzlíte.

Nakonec mě kluci vzali Cessnou. Ta má svoji jedinečnou atmosféru. Hned má člověk pocit, že se vrátil do nějakého retro filmu, kde ženy s rudými rty v rukavičkách kouří dlouhé cigarety. Akrobacie se v ní sice taky nedočkáte, ale zas nemusíte mít sluchátka a let je hodně stabilní.
Když už tam budete, nezapomeňte kouknout I na střechu hangáru, je to národní technická památka.
Já nakonec na letišti I přespávala. Určitě u nich nejsem naposled, moc jsem si to tam užila. Druhý den jsem se přesouvala směr Kladno.
www.aeroklub-rakovnik.cz
www.instagram.com/aeroklub_rakovnik/

KLADNO

Hornický Skanzen Mayrau
Vzdálenost: 42minut


Ve Vinařicích najdete hornický skanzen Mayrau. Je to takové obrovské, rozlehlé museum. Nejdříve se podíváte do klasického muzea, kde uvidíte druhy uhlí, dozvíte se, že první horník vůbec byl Krteček a o pár chodeb dál se můžete podívat, jak to opravdu v dolech vypadalo.

Uvidíte, jak si horníci věší oblečení na řetízkové šatně u stropu, podíváte se na hornické prostředí, uvidíte sprchy, kde se natáčel film “Nahý mezi Vlky” a můžete si prohlédnout nemocnici, kde se zas točil film “Colette” s Mádlem. Uvidíte vozíky s uhlím, šachty, vrátky, a od průvodce se dozvíte všechno, co by vás tak o hornictví mohlo zajímat. Taky mají poměrně rozlehlou venkovní expozici.

www.dul-mayrau.cz
Vinařice 56, 237 07

Urbex – Průmyslová oblast Kladna

Vzdálenost: 37minut

Tak tahle oblast se přímo vybízí k nějakému tomu urbexu. Můžete se mrknout do oblasti Dubí, Poldi, nebo do Vojtěšské huti.

Pro ty, co neví co je urbex:

Slovo urbex vzniklo složením dvou slov. Urban exploration, neboli prozkoumávání městských staveb, které jsou už delší dobu mimo provoz, ale pořád mají svoji jedinečnou atmosféru. Chodí se na taková místa kvůli spojení s minulostí, může člověk nasát atmosféru a představovat si, jak to kdysi asi na místech mohlo fungovat. Pravidlem je „neodnášej si nic než fotky, nenechávej nic než stopy“.

Oběd v Restauraci Rock ‚N‘ Roll Kladno
Vzdálenost: 36minut
Chtěla jsem najít co nejstylovější restauračku v Kladně, a tak mě ze středních Čech poslali do tematické rock’n’roll restaurace, kde jsou jejich doménou především burgery. Já si objednala BBQ burger s trhaným hovězím krkem a kámoš si dal New York. Burger s trhaným masem byl naprosto geniální. Kamarád měl burger taky dobrej, ale tiše si nadával, že si nedal taky trhaný maso. 😀 Cenovka je to trochu vyšší, většina burger tu stojí 239Kč, některé jsou dražší.

www.rockrestaurant.cz
Krom neděle mají otevřeno od 11 do 22, v neděli jen do 21.
náměstí Sítná 3127, Kročehlavy, 272 01 Kladno

Muzeum věžáků Kladno
Vzdálenost: 35minut

Kdybyste si chtěli zažít atmošku 50.let a chtěli vědět něco o příběhu Kladenských staveb, tak se tam určitě zajděte mrknout. Najdete tam vstupní halu, která vypadá jako by byla vystřižena z roku 1958, expozici, kde si můžete sednout u filmu o architektech, o realizaci věžáků, nebo třeba o tehdejších cenách nájmů.

Taky se můžete podívat do vzorového bytu z té doby, můžete mrknout i na prima výhled ze střechy budovy a nakonec zajít i do krytu civilní obrany v podzemí.

www.muzeumvezaku.cz
Vítězná 2955, Kladno

DRNOV

Bunkr Drnov
Vzdálenost: 39minut

Jestli vás baví podzemí, bunkry, nebo obrana státu a nestačí vám jen kryt civilní obrany v muzeu věžáků, tak se určitě mrkněte do Bunkru Drnov. Jde o druhý největší bunkr u nás, má 5500 m2 a tři podlaží. Zajišťoval protivzdušnou obranu státu, bylo v něm velitelské stanoviště a kasárna pro několik tisíc vojáků a taky tu býval autopark. Na kopci bývaly radary, co sledovaly vzdušný prostor, dosah měly až do Anglie. Dnes je z toho muzeum protivzdušné obrany.

Cena vstupu je 130Kč, prohlídky mají v sobotu a neděli a jsou ve 12,13,14 a v 15h. Rezervovat si čas můžete jednoduše na webovkách. www.bunkr-drnov.cz
Bunkr najdete na souřadnicích 50°13’45.51″N, 14°9’38.61″E

Moje předposlední zastávka byla v Zooparku, ve vesnici Zájezd, kousek od Kladna.

Zoopark Zájezd
Vzdálenost: 32minut

Když mi bylo řečeno, že půjdu do opravdu malinkaté ZOO, tak jsem opravdu čekala něco jiného. Vůbec mi totiž nepřišla malinkatá. Mají tam přes 100 druhů zvířat a jednu z největších kolekci chameleonů široko daleko. ZOO je rozdělená do dvou částí a můžete tu potkat třeba velbloudy, různé druhy ptáků, klokany, rysa, poníky, nebo třeba leguány, hady, žáby a želvy.

Za mě ale byl největší zážitek, když jsem se mohla zúčastnit krmení zvířat.

Nejdřív jsem dostala nakrájený mrkvičky a těma krmila lamy, chtěla jsem si je i pohladit, ale ty potvory se za celou dobu fakt nenechaly. Zato mi snědly úplně všechno z ruky a jedna na mě ještě plivla 😀 Ideálka. Pak jsme šly na krmení surikat. Kdybych věděla, že žerou červy za živa, možná bych se na to tolik netěšila. Dostala jsem kovovou mističku a rozhazovala ty červíky mezi ně. Jen se po nich zaprášilo. Když jsem šla krmit poprvé lemury, tak to byl zážitek asi úplně největší. Za prvý už jsem nebyla jen za ohradou, ale přímo u nich a za druhý ke mně lemuři chodili sami a chytali mě těma jejich maličkejma pacičkama za ruku, aby udrželi stabilitu, zatímco si do pusy rvaly nektarinky. I když to hodně svádělo, tak jsem si je taky pohladit nemohla. Bohužel by jim pak vadil lidskej pach dělalo by to problémy ve skupině. Taky jsem dostala na krk hada škrtiče a mohla si prohlédnout zblízka chameleona, co stál na větvi, kterou jsem držela v ruce. Krásný zážitky, na který už jen tak nezapomenu.Jsou tu i programy pro školy a dokonce vás tu nechají uspořádat i svatbu!
Vstupné je 120Kč, pro děti 75Kč
http://zoopark-zajezd.cz/o-zooparku/bliz-prirode-nase-programy/
Adresa: Zájezd 5, 273 43 Zájezd

Úplně poslední zastávku jsem udělala na Okoři.

Hrad Okoř
Vzdálenost: 33minut

Asi nejlepší na celém hradu je to, že do něj můžete přijet přes město Číčovice. 😀 Je to vlastně gotická zřícenina cca 15km od Prahy. Byl založen ve 13. století a především si na něm můžete zpívat písničku Na Okoř Je Cesta. Na jaře a v létě tu pořádají různé dobové akce, třeba jako představení rytířských sdružení. Na louce kousek od hradu najdete malou matějskou a před vstupní branou prima restauračku a cukrárnu. Dala jsem si tam ďábelský tousty a musím říct, že na jedničku.

Veškeré fotky a videa s popiskama a mým komentem najdete ve stories na mém instagramu v záložce „Střední Čechy“ najdete kompletní příběh z mého putování převážně stopem středníma Čechama s hudbou a popisky.

Mně sledovat můžete na instagramu @gingerthunder_kolemsveta nebo na facebooku pod Ginger Thunder Kolem Sveta

No, a protože Bílá paní šla už dávno spát, tak i já tady ukončím tenhle nekonečnej článek z mého šesti denního putování po Kladensku a Slánsku ve spolupráci se středníma Čechama, který můžete na instagramu najít pod @visitcentralbohemia a na facebooku jako Visit Central Bohemia.

Ještě jednou děkuju středním Čechám za úžasnou spolupráci, budu se těšit na další, doufejme již brzy.

 

*Veškeré časy jsou psány podle Google maps. Vzdálenost z Prahy, Hlavního nádraží vlastním autem.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *