Co si zabalit na cestu kolem světa?

Rozdělila jsem vše do několika kategorií:

 • oblečení
 • elektronika
 • cestověci
 • drogerie a lékárnička
 • dárky pro místní
 • a věci na sebe

Celkově jsem se zabalila do 25litorvého batůžku, který se váží 8,5kg.  Ideální je mít samozřejmě 7kg, aby to prošlo jako příruční zavazadlo, ale ještě jsem s tím neměla problém a připlácet jsem nemusela. Jednou se na mě na letišti divně dívali, ale stačilo se nakonec mile usmát.

Ještě než se dostanu k seznamu, tak chci říct, že kdyby vás zajímaly zážitky z cesty, tak můžete sledovat na www.instagram.com/gingerthunder_kolemsveta/ nebo na www.facebook.com/GingerThunderTravels/

Tak a teď už k seznamu.

OBLEČENÍ – celkem 23ks

1x šaty – kdybych náhodou šla na svatbu
2x šortky – jedny na party a jedny džínové
1x legíny na cvičení
1x trenky Bad Bros na spaní

8x tričko

 • 1x – dlouhý rukáv do zimy
 • 1x – do posilky
 • 1x – na party
 • 1x – klasický
 • 2x – minitílka, co nic neváží a nezabírají téměř žádné místo v batohu
 • 1x – na spaní

2x svetr (aby se dali vrstvit)

1x lehounká bunda

1x šála od IceBug, co nic neváží

1x šátek – do vlasů, jako dekorace, já uvazuju kolem ruky. Dá se použít místo čepice v horku a jako škrtidlo při uštknutí hadem

Spodní prádlo – celkem 22ks

 •          7 párů ponožek (všechny kotníkové, co nejmenší a nejlehčí)
 •          14x kalhotky (všechny tanga, s minimálním množstvím látky, co nejlehčí)
 •          1x podprsenka (celkem 2, jednu s sebou, jednu na sebe)

Plavky si s sebou neberu, nahrazuji spodním prádlem nebo kombinací kalhotek a ultralehkého tílka

 

ELEKTRONIKA celkem 11ks

1x notebook

brala jsem s sebou co nejmenší a nejvýkonnější jsem našla – Acer Switch 5.

Má i7, 12palců a poměrně velikou kapacitu paměti 512 GB s Intel HD Graphics 620. Krom toho mu vůbec nedělá problém úprava videí, což byl pro mě hlavní parametr při výběru noťasu hned vedle hmotnosti, kterou má dokonce kolem 1kg. Baterka by mu měla vydržet přes 10h, což je další důležitej parametr při výběru travel noťasu. Taky se dá oddělit klávesnice a můžu ho používat jen jako tablet. Za mě pecka.

Do noťasu jsem před odjezdem musela nahrát všechny díly přátel, samozřejmě a kupu hudby, abych měla co poslouchat po cestě. Taky s sebou mám neskutečný množství e-knížek. Většinou motivačního nebo seberozvojovýho charakteru. K úpravě videí používám program Filmora s různými dodatečnými efekty. Noťas je pro mě taky důležitý, protože z něj při cestě učím angličtinu, takže na něm mám fůru výukových materiálů. Krom toho mi slouží jako záloha fotek a videí a píšu do něj poznámky do knížky. Až budu potřebovat větší disk, tak si někde v Asii za pár šupů dokoupím externí disk.

Děkuji za něj #travelwithzizzy

ozedf

1x powerbanka

Vybrala jsem jednu s výdrží 20 000mAh, což je zhruba na 5, 6 nabití telefonu. To mi přijde super. Je sice těžší, ale v mém případě, kdy mobil potřebuju dobíjet pořád je to nutnost. Kvůli dobíjení taky beru

1x autonabíječku

Kdysi jsem mívala autonabíječku se 4 slotama na USB a dobíjela paralelně jak powerbanku, mobil i třeba reprák s kamerkou, ale tu jsem někde ztratila, tak teď mám jen malou s jedním slotem.

1x zásuvku na napájení

se 4 slotama na USB na nabíjení do zdi. 2 sloty byly super rychle nabíjecí a 2 s normální rychlostí. Tu jsem ale nechala na Srí Lance, takže teď jsem pořídila nějakou lokální s 2 sloty. 2 sloty jsou pro mě minimum. Jde totiž o to, že různě na letištích nebo kdekoli může být třeba jen jedna zásuvka a váš parťák si bude chtít něco nabít. Když máte 2 slotovou zásuvku, máte vždycky jistotu, že můžete nabíjet taky. Nikdo se na vás nebude zlobit, když mu jen vyměníte zásuvku za tu vaší. On může dál nabíjet a vy taky.

1x selfie tyč

1x GPS lokátor

GPS lokátor mám zapůjčený díky spolupráci od GPS dozoru. Celou dobu monitoruje moje cesty a zaznamenává to moji aktuální polohu do map na mém webu www.gingerthunder.cz/mapy . Tam je vidět jak aktuální poloha, tak celá ujetá trasa. Jen to místama přestalo fungovat, tak to vypadá, že se často přepravuju letecky, i když to bylo stopem.  Když to ztratí signál a po půl dni se zas načte, tak to spojí dva poslední body přímou čarou.

1x repráček

Našla jsem úplně úžasně lehoučký (100g) repráček na cesty. Lamax Beat Sphere Sp1. Dá se připojit přes Bluetooth na vzdálenost 20m. Taky se dá do něj hodit micro SD karta s hudbou. Vydrží asi 5hodin, je strašně maličkej a má 5W.

1x sluchátka

To samozřejmě nesmí chybět. Vůbec nic neváží a díky nim můžu střihat výdejka v kavárně nebo kdekoli a nikomu tim nelézt na nervy.

2x mobil

Proč dva, si asi říkáte. Ale když já se znám. Věčně někde něco ztrácím, rozbíjím, někde mi něco ukradnou nebo věci házím do vody. No a proto mám s sebou mobily dva. Jeden je zkrátka záložní. Mobil je pro mě hodně důležitý při cestách, jednak pořád natáčím a fotím a jednak ho mám prostě pro případy, kdy by se něco stalo. Mít dva mobily je obecně výhoda – českou simku můžu mít v jednom a místní v druhém. Taky se mi stane, že nestíhám nic nabíjet a tak můžu být na mobilu, i když se mi jeden vybije. Taky 2 maj větší úložiště, než jeden. V jednom mám postahované mapy, abych nemusela pořád být na datech když stopuju a druhý používám k dělání instastories nebo k psaní zpráv.  Mimochodem, moje stories můžete čekovat tady: www.instagram.com/gingerthunder_kolemsveta

1x tužkozbraň

Tohle úplně nevím, jestli patří pod elektroniku, ale jedná se o olověnou zbraň, co vypadá jako tužka. Má to ostrý hrot na jednom konci, kterým se člověk může bránit, kdyby šlo do tuhého a má několik rozšroubovatelných částí. V jedné je propiska, vzadu je poměrně silná baterka ke svícení a v jedné části je dokonce nůž. Nejlepší na tom je, že si toho na letišti ani nevšimnou, jak je to olověné.

 

CESTOVĚCI celkem 13ks

Pak jsou tu typicky cestovatelské věci.

1x filtr na vodu

Pro mě úžasný způsob, jak mít k dispozici vodu úplně všude a neposrat se z toho, netahat s sebou objemné lahve a ušetřit přírodu od plastu a peněženku od výdajů. Za mě úplně nejlepší na trhu je Sawyer mini. Je sice trochu dražší, ale na cestu kolem světa se rozhodně vyplatí. No a přefiltruje to nějakejch 378 tisíc litrů vody. To je docela mazec. Neváží to vůbec nic. Ptala jsem se, a prej by mělo být v pohodě se přes tenhle filtr napít i z řeky Gangy 😀 ale nezkoušela jsem. Každopádně žádná kaluž ani řeka by problém být neměla.

1x KPZ

Určitě může každý vyrobit i sám, ale já dostala od ježíška KPZ od Kousky Světa (jde pořídit třeba v pod7kilo.cz) Má v sobě asi 25 různých věcí, který se prostě kdykoli můžou hodit.

Jen namátkou tam je kompas, metr, otvírák na konzervy, nůž šroubovák, šitíčko, tablety na desinfekci vody, píšťalka, světýlko, utěrka, voděodolný zápalky, drátek nebo třeba papír, provázek a nezlomitelná tužka. Celá váží jen 150g, což je poměrně super na takhle nadupanej obsah.

1x vývrtka

Tohle je taky úplná pecka, vývrtka je na karabince a je naprosto mini a neváží ani zbla. Pro lidi, co milujou víno jako já se rozhodně hodí 😀

1x balení pracího prášku v plátkách

Rozměry a váha mi přijde naprosto boží, když si člověk po cestě potřebuje vyprat. Váží jen 15gramů a v balení je asi 50plátků. Zkoušela jsem s tím prát, ale asi nejsem úplně milovník plátků. Mám pocit, že to moc nefunguje.. Voda se nijak nezabublinkovala a neměla jsem celkově pocit, že by to k něčemu reálně bylo. Příště bych možná radši vzala prášek nebo tak. Nicméně jsem i tak ráda, že to s sebou mám. Jen to nějak asi neumim používat, nebo já nevim 😀 Ale stejně, je to miniaturní, takže vůbec nevadí.

2x tlustá černá fixa na stopování

2x pas

V česku je možný si udělat neomezený počet pasů. Už se zas dostávám k tomu, že se mi pořád něco ztrácí. A zrovna ztracený pas někde v Inodnésii nechceš. Než se to všechno pořeší, může mi třeba vypršet vízum. Taky mě nemusí vpustit do nějaký země s razítkem z jiný nebo můžou dojít stránky v pase. No a tak mám vždy jeden pas ve velkém batohu a druhý v příruční tašce. Abych když se mi ztratí jedno zavazadlo mohla i tak dál cestovat. Jako ideálka je mít tři pasy. 2 s sebou a jeden v Čechách, že ho případně někdo pošle.


1x očkovák

Podle očkováku v sobě mám choleru, vzteklinu, žloutenky, břišní tyfus, žlutou zimnici a meningitidu. To chceš. Před cestou do zahraničí je potřeba si opatřit mezinárodní očkovací průkaz, který stojí asi 150Kč. Ještě se mi ale nestalo, že by mi něco z těch očkování někde kontrolovali. Cestovat se dá i bez očkování, rizika jsou asi na každém. Kamarád, co prostopoval dvakrát svět kolem dokolem žádný snad ani co já vím neměl.

1x nášivka česká vlajka

Jakožto správný vlastenec jsem si přišila českou vlaječku na batoh. Když vás uvidí jiný Čech, rád se k vám určitě přidruží, nebo vyhne. Dle preferencí 😀

1x spacák

Klíčové pro mě bylo sehnat co nejmenší a nejlehčí spacák, co je co nejteplejší. Karimatku jsem nebrala. Spacák je z husího peří a extrémní teplota je -14stupňů, limit 0 a komfort 6. Ten můj je Viking Warmpeace 300, váží 575g a je úplně prťavej. Sbalenej má 14x33cm, což je fakt pecička.


1x batoh

Na cesty jezdím s 25litrovým batohem od Deuteru. Teď už se takový bohužel vůbec nedá sehnat. Je naprosto perfektní. Je bez všech těch vyztužených blbostí a tím je krásně lehoučký, na rozdíl od těch nejnovějších batohů, které jsou teď k dispozici s podobnou litráží. Batohy, co se teď prodávají váží třeba i přes 3kila! Ten můj je o generaci starší a váží polovinu. Pro mě je váha všeho dost rozhodující. Krom toho je i hodně pohodlný. Nechtěla jsem žádný batoh s horní kapsou přes batoh, protože to komplikuje vstup do batohu a já upřednostňuju věci jednoduchý. Byla bych pak líná něco do batohu za cesty dávat nebo vyndávat. Takže jen nahoře zip je pro mě víc než ideál. Krom toho má batoh dvě komory, což je perfektní. Dolů se dá dát oblečení a nahoru třeba elektronika a je to jednoduché na organizaci a hledání věcí v batohu, protože nemusím všechno pořád přeskládávat. Do batůžku se mi vejde vše, co s sebou mám.

Ale když chci mít věci víc při ruce, používám:

1x plátěnou tašku přes rameno

Ta je ideální na rychlé naházení věcí někam při rychlých přesunech (zejména při stopu). A umožňuje to mít věci při ruce. Další veliká výhoda je, že při nákupech v lokálních obchodech nepotřebujete igelitky a tím se pomáhá odbourat nadměrný používání plastů. Pro mě je to už nutnost při cestování.

 

 

DROGERIE celkem 27ks

Tady je to jediná oblast, kde beru věci, který fakt potřeba nejsou. Ráda totiž chodím jak namalovaná, tak i nenamalovaná. Ze základní hygieny s sebou mám

1x skládací kartáček

1x zubní pastu

2x mezizubní kartáček

1x mini deodorant

1x malou lahvičku s šamponem

1x cestovní kondicionér

1x hřeben, co má tři řady. Jednořadý by mi s vlasama nepomohl a víc, než tři řady zabírá zbytečně moc místa. Kupovala jsem ho spešl kvůli cestě

1x zrcátko

1x holítko

1x pinzeta

Tak a teď úplný zbytečnosti (17ks)

Jsem prostě jen ženská,tak si s sebou beru i zbytečný věci. Veškerá drogerka i se zbytečnostma se mi ale vešla do týhle taštičky.

1x mini pudr se štětečkem

1x tekutá oční linka

1x rtěnka

1x odličovací voda

1x tampon na odlíčení – dá se jen vyprat a použít znovu, šetří přírodu

1x řasenka

1x sada na úpravu obočí

1x zajebávač – to abych nestrašila malý děti a pocestný, když se mi rozjedou pupínky

1x flakónek s mojí oblíbenou voňavkou. Tahat s sebou celou voňavku by bylo neskutečně těžký. Tak mám s sebou flakónek, do kterého jsem přelila část z velkého balení.

6x náušnice. Nic neváží a přesto mi dělá každý den radost, že můžu aspoň trochu měnit vzhled.

1x tužidlo na vlasy (75ml)

 

LÉKÁRNIČKA celkem 10ks

Tohle je hodně individuální. Každý vidí používání léků jinak a každý má problémy s něčím jiným v životě i ve svém zdraví. To, že mám na svém seznamu něco já, určitě neznamená, že to na své cestě budete potřebovat i vy.

1x sada náplastí – já je sice nikdy snad nevyužila, ale lidi kolem mě je většinou využijou.

1x širokospektrá antibiotika – dostala jsem od svého zubaře. Prostě kdyby se mi po cestě všechno po*

1x Coldrex – opět, super, když se potřebuje člověk vypotit. Po 2 měsících na cestě jsem ještě nepotřebovala.

1x živočišné uhlí – protože jídla z cizích zemí můžou být svinstvo. Zatím jsem kupodivu nepotřebovala.

1x balení ibalginu – mám 1x do měsíce hodně silné křeče, tak mám radši větší balení.

1x balení mullerových pastylek – občas mi vysychá sliznice

1x balení tamponů – tampony je těžký po cestě sehnat, obzvlášť v Asii. Nějak jsem přípravu podcenila. Snažím se teď sehnat menstruační kalíšek, ušetří to peníze, místo v batohu, stresování a hlavně je to eko. Stačí jednou denně vymýt a dá se používat poměrně dlouho.

1x maličký opalovací krém – faktor 30

1x repelent proti komárům (lifesystems, 25ml)

1x roztok po bodnutí hmyzu – aby to tolik nesvědělo po bodnutí

 

 

DÁRKY PRO LIDI, CO PO CESTĚ POTKÁM 265ks

Odrazky na batoh 15ks

1 odrazku mám připevněnou na batohu. Je to víceméně nutnost, když člověk stopuje nebo se kamkoli přemisťuje po tmě. Tohle je věc, která vám může jednou zachránit život. Je opravdu důležitý být v noci vidět. Přesně z tohohle důvodu mám s sebou odrazek víc. Například na Srí Lance jsem jich poměrně dost rozdala místňákům. Není tam moc pouliční osvětlení a jsou často smrtelné úrazy, když si auto nebo tuktuk nevšimne procházejícího chodce a sejme ho. Krom toho se odrazky dají pořídit v různých tvarech třeba delfínek, kočička, kytička nebo nějaký plaz.

 

Pohlednice, magnetky a záložky do knížek 60ks

Další úžasná věc na rozdávání jsou pohlednice. Téměř nic neváží, jsou levné a lidi, které potkám se často zajímají odkud pocházím a jaký je život v mém městě. Mám jim tedy rovnou co ukázat. Beru schválně různé motivy Prahy a Česka. Nejlepší na pohlednici je, že můžete na zadní stranu napsat poděkování řidiči za dovoz, nebo za přespání. Většinou z toho mají velikou radost. Taky s sebou mám magnetky s Prahou a ČR na ledničku jako malý dárek.

Taky jsem pořídila záložky do knížek s motivy Česka. Opět se dají na druhou stranu psát různé vzkazy a moudra.

 

Citáty 40ks

Nosím s sebou vytištěné motivační citáty v angličtině. Často se s lidmi zapředu do diskuze a chci, aby si z toho taky něco odnesli. Když jsem byla menší, dostala jsem jeden citát od jedný Američanky a několik let jsem se k tomu neustále vracela.

 

Balonky 30ks

Geniální způsob, jak udělat dětem radost. Můžete na ně stopovací fixkou něco nakreslit, napsat přání k narozeninám, nebo poděkování za společně strávený čas. Jsou super na party a dají se použít i vícekrát. Především ale fakt lidem dělají radost a o to mi jde na cestách nejvíc.

 

Samolepky 200ks

Nechala jsem si vyrobit samolepky od Gregar and sons, kde mám svoje logo s motivačním citátem, odkazem na webovky a FB s Instagramem. Dávám je jen lidem, co mají radost z toho, že mě potkali a zajímají se o moje blogování.

 

Náramky 20ks

Pro holčičky, co po cestě potkám. Taky jsem vzala nějaké nálepky na nehty a gumičky do vlasů s kytičkama.

 

NA SEBE 6ks

1x dlouhé kalhoty, 1x tílko, 1x podprda, kalhotky a ponožky 1x boty co mám na sobě – tenisky

 

Všechno ale záleží na tom, co preferujete a jaký typ cesty chcete podniknout. Já se většinou nacházím v civilizaci a nechodím hřebenovky. Proto s sebou nepotřebuju stan, karimatku ani vařič. Naopak si vystačím jen s botama, co mám na sobě, bez plavek, bez všelijakých krémů, či obinadel. Většinou se nacházím v blízkosti nemocnic, nebo i lékáren. Možná s sebou mám zas na druhou stranu trochu víc elektroniky, než by každý druhý potřeboval, což je důsledek toho, že se starám o blog, učím přes počítač, překládám texty a píšu knihu.

Jestli vy na něco nedáte dopustit při cestě, určitě připište do komentářů a dejte vědět, jak se článek líbil. Jestli jo, budu ráda i za sdílení 🙂 Šťastnou cestu! 😉

Komentáře
 1. Vlk napsal:

  Ahoj,
  tiše závidím ten objem a váhu. Já chodím hory a když se vejdu do 40 l a 13 kg, tak je to svátek. A to vozím trochu méně kosmetiky ;-).
  Zlom vaz. Sám jsem prostopoval mládí a teď ve věku, kdy už mě nikdo nebere, zase já beru stopaře.
  š

 2. Luci napsal:

  Ahoj, super článek, zajímalo by mě jaké si na cestu stahuješ appky do mobilu, jestli používáš něco spešl. Sice to není věc s sebou ale většinou to před cestou řeším (např. stahuji offline mapy Google/mapy.cz). Díky 🙂

  • Jahů napsal:

   Ahojka, jo, používám víc appek.
   CouchSurfing, DU recorder na videa, Sygic jako mapy, na FB používám události na vyhledávání eventů v okolí, story maker. 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *